Mert Günok dünya manşetlerinde: 2.5 milyon euroluk kurtarış

Türkiye, son 16 karşılaşma­sında Avusturya’yı Demiral’ın 1 ve 59’uncu dakikalarda attığı gollerle 2-1 yendi ve adını çeyrek finale yazdırdı. Şimdi rakip, Hollanda… Maç, 6 Temmuz cumartesi akşamı Berlin’de oynanacak. Ancak herkesin dilinde tek bir şey kaldı: Beşiktaş’ın 35 yaşındaki file bekçisi Mert Günok’un son saniye kurtarışı…

Dünya gazetesinden Emre Ergül haberine göre, küresel spor basını, Mert’in kurtarışını İngiliz kaleci Gordon Banks’in tarihi kurtarışına benzetti. 1970 Dünya Kupası’nda Brezilya, İngiltere ile oynarken; Pele, sert bir kafa vuruşuyla topu kaleye göndermişti. Ancak Banks çizgi üzerinde olduğu yerde zıplayıp topu çıkarmıştı… O kurtarış, futbol tarihine “asrın kurtarışı” olarak geçmiş­ti… Hal böyle olunca, dün “Günok-Banks” başlıkları yağdı…

-Associated Press: Mert Günok’un mucize kurtarışı…

-BBC: Banks’in kopyası… Bu, Euro tarihinin en iyi kurtarışı olabilir mi?

-Daily Mail: Gordon Banksvari kurtarış…

-Foz TV: Günok’tan maç bi­tiren Banks kurtarışı…

-New York Times: Euro 2024’ün en iyi kurtarışı…

-Eurosport: Euro tarihinin en iyi kurtarışı…

-Bein Sports: Türkiye’nin kahramanı: Mert Günok mu, Gordon Banks mi?

-Evening Standart: Gordon Banksvari!

Ancak uluslararası bir gazete öyle bir başlık attı ki, Günok’u tarihe geçirdi… İngiliz Daily Telegraph gazetesi, “Mert Günok asrın kurtarışını yaptı” manşetiyle İngiliz Gordon Banks’in de pabucunu dama attı.

The Athletic: Saatlerce süren çalışma ile oluşacak bir içgüdüsel farkındalık

Eski ABD’li kaleci Matt Pyzdrowski, “asrın kurtarışı”nı New York Times gazetesinin spor servisinin yayınladığı The Athletic’e değerlendirdi: “Kurtarışta, ancak tutarlı bir şekilde saatlerce süren çalışmayla oluşturulabilecek bir düzeyde içgüdüsel farkındalık var. Günok’un kendini topa doğru atarken yaptığı hareketler, ancak antrenman sahasında geçirdiği sayısız saatler sayesinde yapılabiliyor; Kendini tekrar tekrar, doğru zamanda, doğru yere koymanın sonucu.

Kurtarma tesadüfen olmadı. Top havada dönerken Günok önce vücudunu çevirdi, ardından kalesine doğru üç hızlı adım attı; bu sırada başını ve gözlerini üstündeki topa odakladı. Bu önemliydi çünkü bir saniye içinde topun uçuşunu ve yörüngesini değerlendirirken aynı zamanda son varış noktasını da tahmin etmesine yardımcı oldu. Bir an bile tereddüt etse gol olacaktı.”

MERİH DEMİRAL, ŞAMPİYONA TARİHİNİN EN HIZLI İKİNCİ GOLÜNÜ ATTI

A Milli Futbol Takımını, Avusturya karşısında öne geçiren golü 57’inci saniyede atan Merih Demiral, Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinin en hızlı ikinci golünü attı. En hızlı gol rekorunu, bu turnuvada Arnavut oyuncu Nedim Bajrami, 23’üncü saniyede İtalya karşısında attığı golle kırmıştı. Merih’in golü, şampiyonada grup aşamasından sonra atılan en hızlı gol olarak kayıtlara geçti. Rekor 67’nci saniyede Yunanistan filesini havalandıran Rus oyuncu Dmitri Kirichenko’ya aitti. Merih, A Milli Takım formasıyla 48’inci maçında 3’üncü kez gol sevinci yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir